31 Temmuz 2014 Perşembe

iskender

elif şafak, oldukça popüler bir yazar bu durumdan hoşlanmamakla beraber bir kaç kitabını da okudum. bu da onlardan biri oldu. aslında okumamaya karar vermiştim ama kitapsız kalınca şans verdim. çoğu türk romanında olduğu gibi bunda da bissürü karakter var. kim kimdir oturtana kadar canım çıktı zaten. kitap bir türkiye bir ingiltere bir yeni bir eski gidip geliyor. pembe ve kardeşi cemilenin hayatından başlayıp, pembenin çocuklarından devam ediyor. kitap, bölüm bölüm, her bölümü de bir karaktere ayırmış, böylece çoğu karakter iyice anlatılıyor. hikaye, doğuda bi köyde başlıyor, pembe ve cemile'nin anne, babası ve onların hayatları. pembe evlenerek ki evliliği de bi ilginç istanbu'la terfi ediyor, oradan da ingiltere'ye gidiyorlar, böylece ikizler ayrılıyor, cemile köyde ebe olarak hayatına devam ediyor. pembe'nin zor hayatı, zor evliliği ve zor çocukları bunlar da detaylı işleniyor, çocuklardan biri de iskender. evet iskender olayların içinde, önemli bir konumda ama eğer kitabın ismi illa bir isim olacaksa bence pembe olmalıydı. çünkü direkt ve dolaylı olarak onun hayatı anlatılıyor zaten, iskender sadece rollerden biri. böyle bir kitap işte, bir olay oluyor ve onun etrafında dönme dolaplar felan, ama sona doğru da bi şaşırtmacalar, bişiler. roman için bol karakter analizli diyebilirim. sıkıcı değildi, okurken daralıp bunalmadım fena da bi kalınlıkta değil üstelik. öyle kafada aforizmalar yaratmasa da fena değil. kısaca yarım kalmış hayatların işlendiği bir roman. 

6 yorum:

 1. annemde okuyor bu hatunu sende oku dedi ama çekmiyor beni

  YanıtlaSil
 2. zor kitaplar değil, çok boş oldukları da söylenemez, okunur yani (:

  YanıtlaSil
 3. Benim bu hatuna bir gıcığım var :P AŞK KİTABINI OKUDUM SADECE. ama elime para ödemeden falan geçecek olursa bendokuyum bunu.

  YanıtlaSil
 4. elif şafak aşk kitabından sonra bunu almıştım ama hiç hevesle okuyamamıştım :( hala yarım durur ve ben konuyu baya unutmuşum..

  YanıtlaSil
 5. unutman doğal, çünkü çok fazla karakter vardı, yarım bırakınca da geri dönülmesi zor oluyor.

  YanıtlaSil