3 Kasım 2013 Pazar

animekalpben


fırsat buldukça anime aşkı yaşamaya devam ediyorum. uzun zamandır da anime paylaşmamışken son izlediklerimden bazılarını aktarayım hemencecik. beğendiklerimi paylaşmak daha mantıklı. önceliği de pek çok sevdiğime vermeli. hotarubi no mori e ( ınto the forest of fireflies light ) adında olan animemiz bir manga uygulaması. 45 dakikada kısacık ama müthiş duygular veren bişi. içinizi ısıtan, gülümseten ve cız ettiren bi film olmuş. konusu ise, yaz tatilinde olan tatlı minik bebemiz büyülü bir ormanda kaybolur, ağlar, zırlarken maskeli bir oğlan (ki maske benim gördüğüm en tatlı maske) imdadına yetişir ve onun ormandan çıkmasına yardımcı olur, böylece güzel bir arkadaşlık başlar ve yılarca devam eder. ama dediğim gibi orman büyülüdür ve tuhaflıklar mevcuttur bir de ayrıntı var ki bahsetmiyorum güzelliği kaçmasın diye işte onun sebebiyle bazı şeyler olmaz ve bazı şeyler olur. maskenin altından ne çıkacak heycanı, gelecek mi, ne olcak heycanı, ah olmasınlar, hadiler ve keşke bitmesinler. bir animenin verebileceği sıcaklığı ve hüznü tam dozunda veriyor, çok beğendim benden söylemesi (:
ikinci sıraya da karafuru (colurful) koyalım madem. kendisi ödüllü mödüllü bişi, entel işi (: 2010 yapımı iki saatlik bir film. kötü bi ruh böyle büyükçene bir suç işlemiş, kendisine başka bir bedende tekrar dünyaya dönme ve kabahatini bulma şansı tanınıyor. ortaokul çağında bir bebenin bedeninde tekrar dünyaya gözlerini açıyor, ne kim olduğunu, ne ailesini ne ne yapıp ettiğini biliyor, kendisine yardımcı olan bir bebe tipinde melek te var ama yardımdan çok bir birlerini gıcık etmeyle meşgul oluyorlar. çocuğun kendini keşfi, tekrar hayata adaptasyonu, yaşadığı zorluklar, aile durumları, okul olayları, yalnızlık, arkadaşlık, aşk, meşk, yaşama isteği felan filan. konusu itibariyle ilginçti, ders kıvamındaydı az buçuk. durağan bir anime idi ama yine de sevdim ben.
son olarak da  koto no ha no niwa ( the garden of words) dan bahsedek. yine kısacık, 45 dakikalık bir film kendisi üstelik bu yıl yapımı. lise öğrencisi bi delikanlımız yağmurlu günlerde kendini bi parka atıp, orda ayakkabı modeli çizimiyle ilgileniyor, kafayı da bu işe takmış durumda, tek hayali felan. oğlancağızın rutin bi eylemi bu, aynı yere başka bir hatun (yaş büyük) da takılmaya başlıyor, o da yağmurlu günlerde, erkenden gelip içmeye başlıyor. önceleri aralarında bir iletişim olmuyor ama zamanla konuşmaya başlıyolar ve kısa animemiz bu doğrultuda ilerliyor, işte görüşmek için yağmurlar bekleniyor, arada engeller felan. konu çok ilginç olmasa da çizimler, görüntüler, renkler çok hoş. böyle gerçek gibin (: işin içinde kalp tıkırtıları da oldumu yetiyo zaten. budur.
görseller: divxplanet, crunchyroll, newvideo.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder